JEST POMYSł NA ROZłADOWANIE KOLEJEK NA ZAKRZóWKU. KRAKOWIANIE MAJą MIEć PIERWSZEńSTWO

Baseny na Zakrzówku cieszą się ogromną popularnością. Wejście na nie jest nieodpłatne. W upalne dni problemem jest jednak to, że chce z nich skorzystać dużo więcej osób niż może pomieścić kąpielisko. Nieraz więc w ogromnym skwarze trzeba czekać dwie, a nawet trzy godziny w długiej kolejce. Radna miejska Agnieszka Pogoda-Tota wyszła z pomysłem poprawy sytuacji. Przygotowano w tej sprawie projekt uchwały Rady Miasta Krakowa.

- Projekt uchwały przewiduje, by pierwszeństwo w wejściu na kąpielisko mieli mieszkańcy posiadający Kartę Krakowską. To pomogłoby w rozładowaniu kolejek na Zakrzówek - przekonuje radna Agnieszka Pogoda-Tota (Platforma Obywatelska).

Karta Krakowska to program lojalnościowy Miasta Krakowa, w ramach którego został utworzony system zniżek, ulg, preferencji i uprawnień dla mieszkańców.

Do korzystania z Karty Krakowskiej uprawnione są osoby spełniające co najmniej jeden z warunków:

  • są zameldowane na pobyt stały na terenie Krakowa,
  • rozliczają w Krakowie podatek dochodowy od osób fizycznych.

Do korzystania z Karty Krakowskiej uprawnione są także dzieci osób, o których mowa powyżej, w wieku do 18. roku życia oraz osoby przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez Gminę Miejską Kraków lub na jej zlecenie, w wieku do 18. roku życia, wychowawcy oraz dyrektorzy tych placówek.

Karta Krakowska pozwala przykładowo na zakup tańszego biletu miesięcznego na przejazdy tramwajami i autobusami. Pomysł jest więc taki, by można było z niej korzystać w ramach wejścia na Zakrzówek.

Można byłoby więc na kąpielisku zrobić osobne wejście na osób z Kartą Krakowską.

Przypomnijmy, że kąpielisko na Zakrzówku funkcjonuje od zeszłego roku. Na prośbę ratowników czuwających nad bezpieczeństwem użytkowników wprowadzony został tam system liczenia osób wchodzących na teren akwenu. Limit wejść to 1 tys. osób.

Przy wejściach przed bramkami – w namiotach obsługi – każdy otrzymuje opaskę uprawniającą do wejścia na kąpielisko. Osoby z obsługi są obecne również przy samym kąpielisku i weryfikują posiadanie opaski. Przy wyjściu z kąpieliska opaskę należy zerwać, co w przypadku zapełnienia wszystkich miejsc, umożliwi wejście kolejnym osobom.

Przypomnijmy, że w skład kąpieliska na Zakrzówku wchodzi pięć basenów. Oddzielają je drewniane pomosty, na których można się opalać. Kompleks jest czynny w godzinach 6-22, a strzeżone kąpielisko funkcjonuje w godzinach 10-18, w których są ratownicy. W godzinach od 6-10 oraz 18-22 można się kąpać na własną odpowiedzialność. Przez cały dzień można też skorzystać z niestrzeżonej plaży przy Centrum Sportów Wodnych przy dużym zbiorniku.

Budowę Parku Zakrzówek rozpoczęto w 2019 roku. Inwestycja kosztowała ok. 50 mln zł. Na Zakrzówku powstały alejki spacerowe, ścieżki biegowe. Największą atrakcją jest jednak kąpielisko, składające się z pięciu basenów o różnej głębokości.

Bezpieczeństwo nad wodą. Jak zapobiegać utonięciom

2024-07-03T08:42:15Z dg43tfdfdgfd