ZAUWAżYłAś TO NA SWOICH MAJTKACH? ZAMIAST DO SZUFLADY, WRZUć JE OD RAZU DO KOSZA

Od ilu lat nosicie te same majtki? Nie musicie mówić głośno. Gdy te ciągle wyglądają w porządku, trudno wyrzucać całkiem dobrą bieliznę, prawda? Okazuje się, że warto się jednak nad tym zastanowić. Zdarza się, że to właśnie stara bielizna jest przyczyną wielu problemów.

Dopóki mają więcej materiału, niż dziur, nadają się do noszenia? Choć wydaje się ekstremalne, takie podejście ma naprawdę spora liczba osób. Do wygodnych majtek potrafimy się mocno przywiązać i trudno nam je tak po prostu wyrzucić. A wraz ze zużyciem ta wygoda się zwiększa, bo materiał robi się cieńszy i bardziej miękki, gumki wyciągają się tak, by dopasować się dokładnie do naszego ciała. Jednak w pewnym momencie powinnyśmy powiedzieć im "pa, pa". Nie tylko ze względu na dziury czy przebarwienia.

Zobacz wideo Czy Polaków gorszy nagość na ulicach i w parkach?

Jak często wymieniać majtki? Niektórzy mówią o 6 miesiącach

Doniesienia o tym, jak często powinniśmy wymieniać majtki na nowe, regularnie pojawiają się w sieci. Niektórzy twierdzą, że powinniśmy to robić co rok, inni, że co 9, a nawet 6 miesięcy. Trudno znaleźć konkretne badania, które mają potwierdzać taką konieczność. Jak mówiła dr Jennifer Wider w serwisie Shape: "Z medycznego punktu widzenia nie musimy tego robić często, pod warunkiem że majtki pierzemy po każdym założeniu". Wiele kobiet martwi specyficzne odbarwienie na wewnętrznej stronie bielizny. To jednak nie powód, by ją wyrzucić. Więcej o tym:

Ginekolodzy jednak zwracają uwagę na to, jakie sygnały powinny nas skłonić do wyrzucenia majtek. Warto to zrobić oczywiście wtedy, gdy zauważymy na nich dziury lub popękają gumki. Przez to majtki po prostu nie są wygodne, a jeśli są zbyt luźne, mogą prowadzić do obtarć, co zwiększa ryzyko infekcji. W szufladzie na bieliznę nie powinno być też miejsca na sztuczne materiały, jak poliester albo lycra, które nie przepuszczają powietrza i wilgoci. To prosta droga do infekcji ginekologicznych.

Takie majtki zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji ginekologicznych. fot. shutterstock / Yaroslav Astakhov

Jakie majtki kupować? Nie tylko krój ma tu znaczenie

O tym, na jakie modele majtek powinniśmy zwracać uwagę, mówił w rozmowie z naszym serwisem dr Jacek Tulimowski. Zwrócił też uwagę na popularny w czasie upałów trend: Na dworze upał, a tysiące kobiet w rozterce: zakładać majtki czy nie? Ginekolog: "Nie widzę sensu".

  • "Bielizna osobista powinna być z dobrej bawełny. Żadnych tworzyw sztucznych, które mogą powodować alergie i obtarcia.
  • Dobrze, by była prana w proszkach typu sensitive, najlepiej dla dzieci.
  • Nie powinniśmy używać płynów zmiękczających do prania, bo to jest jeden z przyczynków rozwijania się infekcji ginekologicznych. To jest chemia, zmiękczacz się nie wypłukuje, więc pozostaje na materiale.
  • Jeśli używamy wkładek higienicznych, powinny być ultra cienkie i nie powinny mieć żadnych dodatków zapachowych".

Według eksperta, aż 30-50 procent kobiet w Polsce cierpi na nawracające infekcje ginekologiczne. Jeśli tak błaha rzecz, jak zmiana majtek na bawełniane może pomóc zmniejszyć to ryzyko, wydaje się, że warto to zrobić. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

2024-07-05T08:27:57Z dg43tfdfdgfd