DLACZEGO JAJA PRZECHOWUJE SIę W SKLEPACH POZA LODóWKAMI? CHODZI O NASZE ZDROWIE

Lato w pełni, warto więc zapytać o warunki przechowywania jaj. Czy powinny znajdować się w lodówce, czy może mogą bezpiecznie leżeć na półce lub kuchennym blacie?

Mimo że na opakowaniach jaj konsumpcyjnych zwykle widnieje napis "Po zakupie przechowywać w warunkach chłodniczych", w sklepach i na targach jaja przechowywane są poza lodówkami? Dlaczego?

Wyjaśnia to dokument pt. "Optymalne warunki przechowywania i transportu jaj spożywczych". W przypadku jaj kluczową kwestią jest utrzymanie ich stałej temperatury – jaja zarówno w magazynach centralnych, jak i w sklepach przechowane są w temperaturze otoczenia (max 25 st. C). Nie chłodzi się ich, ponieważ duże wahania temperatury mogą powodować skraplanie się pary wodnej na skorupie jaja i stwarzać warunki dla rozwoju bakterii. Ponadto zmienna temperatura przechowywania sprawia. że jaja tracą świeżość.

Jak przechowywać leki w upały? Farmaceutka zwraca uwagę na częsty błąd

Jak przechowywać tort, by zachować jego świeżość i smak? Liczy się pojemnik i temperatura

Warto też zapytać, jak długo jaja leżą na sklepowych półkach. Handlowcy zapewniają, że częstotliwość dostaw zależy od popytu w danej placówce, a planowanie zapasu wspomagane jest za pomocą systemów przewidywania popytu na bazie danych sprzedażowych. Dzięki temu zamówienia składane są na bieżąco i elastycznie dostosowywane do aktualnej sytuacji, a co za tym idzie – jaja szybko "schodzą" z półek i nie ma ryzyka, by się zepsuły.

A co z informacją na etykiecie? Otóż stanowi ona jedynie rekomendację kierowaną do kupujących. Konieczność umieszczania takich rekomendacji narzuca producentom dyrektywa unijna.

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-07-03T07:49:00Z dg43tfdfdgfd