MASZ JE W DOMU? NATYCHMIAST JE USUń! NAJNOWSZA LISTA WYCOFANYCH LEKóW! GIF WYCOFUJE WAżNE LEKI Z CAłEJ POLSKI

GIF wycofuje leki z całej Polski. Publikujemy listę leków wycofanych przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Sprawdź najnowszą listę! Jakie leki, wyroby medyczne, produkty lecznicze i suplementy diety zostały wycofane z obrotu? Masz je w swojej apteczce? Sprawdź aktualną listę! W jaki sposób Główny Inspektorat Farmaceutyczny dowiaduje się o nieprawidłowościach? Zobacz szczegóły!

Po wydaniu powyższych decyzji zostaje wstrzymany obrót (sprzedaż) wskazanych serii danego produktu leczniczego, we wszystkich hurtowniach i aptekach, do momentu uzyskania wyników badań laboratoryjnych potwierdzających bądź wykluczających wadę jakościową.

W przypadku gdy wyniki przeprowadzonych badań potwierdzą, że produktu leczniczy nie spełnia określonych dla niego wymagań jakościowych Główny Inspektor Farmaceutyczny podejmuje decyzję o wycofaniu z obrotu produktu leczniczego.

Misją Głównego Inspektora Farmaceutycznego jest zapewnienie bezpieczeństwa Pacjentom poprzez sprawowanie nadzoru i kontroli nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu niektórych leków ze wszystkich aptek.

Decyzja GIF-u ma na celu ochronę zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów. Jeśli posiadasz w domu któryś z wymienionych leków, powinieneś jak najszybciej zwrócić go do apteki!

Zobacz galerię

Jeśli w czasie przeprowadzonych kontroli i badań zaistnieją uzasadnione podejrzenia, że produkt leczniczy nie odpowiada ustalonym dla niego wymaganiom, organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wydają odpowiednie decyzje:

  • wojewódzki inspektor farmaceutyczny – decyzję o wstrzymaniu na terenie swojego działania obrotu określonych serii produktu leczniczego,
  • Główny Inspektor Farmaceutyczny - decyzję o wstrzymaniu na terenie całego kraju obrotu określonych serii produktu leczniczego.

Do najważniejszych zadań Głównego Inspektora Farmaceutycznego należą:

  • ustalanie kierunków działań Inspekcji Farmaceutycznej, koordynacja i kontrola wykonywania zadań przez wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych,
  • sprawowanie nadzoru nad warunkami wytwarzania produktów leczniczych stosowanych u ludzi i zwierząt, współpraca z właściwymi Inspekcjami Farmaceutycznymi państw trzecich, w tym państw członkowskich Unii Europejskiej;
  • zapewnienie prowadzenia inspekcji wytwarzania i dystrybucji hurtowej,
  • sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów ustawy Prawo farmaceutyczne w zakresie reklamy aptek oraz produktów leczniczych,
  • wydaje decyzji i zezwoleń,
  • sprawowanie nadzoru nad wytwarzaniem, przetwarzaniem, przerobem, przechowywaniem, obrotem i niszczeniem środków odurzających, substancji psychotropowych oraz prekursorów kategorii 1 przez kontrolę realizacji obowiązków wynikających z rozporządzenia 273/2004, rozporządzenia 111/2005 i przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

W jaki sposób Główny Inspektorat Farmaceutyczny dowiaduje się o nieprawidłowościach?

  • wady leków wskutek kontroli wewnętrznych zgłaszają sami producenci,
  • nieprawidłowości wykrywają kontrole inspekcji farmaceutycznej,
  • czujność aptekarzy, którzy zgłaszają braki jakościowe, jakie zauważyli.

2024-04-25T20:18:23Z dg43tfdfdgfd