DOMOWE KRóWKI NIE MAJą SOBIE RóWNYCH. W DODATKU POTRZEBUJESZ TYLKO 3 SKłADNIKóW

Krówki - miękkie i ciągliwe słodycze, które towarzyszą nam pokoleń. Te kajmakowe cuda są nawet zapisane na ministerialnej liście produktów tradycyjnych w wielu różnych wariacjach. Ich popularność za granicą jest ogromna, co sprawia, że są jednym z naszych największych hitów eksportowych i jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich słodyczy na świecie. Dzięki prostemu składowi bez problemu można je przygotować w zaciszu własnej kuchni.

Wspomnienia z dzieciństwa często przywołują obrazy słodkich, aż do bólu zębów, krówek, które ciągną się w nieskończoność. Mordoklejki, jak je nazywano, były ulubionym przysmakiem wszystkich dzieci. Przepis na te pyszne mleczne cukierki jest bardzo łatwy do odtworzenia w domu. Wystarczą tylko trzy składniki i odrobina cierpliwości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chcesz zaskoczyć bliskich ciekawym deserem? Przygotuj truskawkowe tiramisu

Jak zrobić krówki w domu? Z czego robi się krówki?

Cukier mleko (lub śmietanka) i masło - to podstawowe składniki krówek. Całość należy wymieszać i gotować na wolnym ogniu. Powstałą masę wylewa się na blachę czy blat, a po kilku godzinach, jak już stwardnieje, można ją kroić i pakować w kolorowe papierki Smak cukierków można wzbogacać o dodatek wanilii czy kakao.

Krówki najlepiej smakują, gdy są świeże. Z upływem czasu, w wyniku krystalizacji cukru, zaczynają kruszeć od zewnątrz, tworząc charakterystyczną "łezkę" w środku. Warto pamiętać, że im więcej cukru dodamy do masy podczas przyrządzania cukierków, tym nasze krówki będą bardziej kruche.

Zobacz także:

AI w kuchni, czyli jak sztuczna inteligencja może pomóc w gotowaniu

Krówki domowej roboty. Przepis

Składniki:

  • 100 g masła,
  • 2 szklanki cukru (dodatkowo opakowanie cukru wanilinowego),
  • 2 szklanki mleka 3,2 proc.

Przygotowanie:

  1. Masło, mleko, cukier i cukier waniliowy umieść w garnku. Dobrze, by garnek miał grube dno.
  2. Gotuj całość na średnim ogniu przez około 60-70 minut na średnim ogniu. Pamiętaj, by cały czas mieszać zawartość garnka, by masa się nie przypaliła.
  3. W momencie, gdy mieszanina zacznie gęstnieć i zmieni kolor na karmelowy, zwiększ moc palnika i nadal gotuj całość, energicznie mieszając.
  4. Masa będzie gotowa, kiedy nabierze gęstej i kleistej konsystencji. Wtedy przelej ją do niskiego naczynia wysmarowanego olejem (zrób to szybko i sprawnie, gdyż masa szybko zastyga).
  5. Odczekaj, aż całość zastygnie, najlepiej całą noc. Na drugi dzień możesz pokroić całość w kostkę.

Zobacz także:

Schab w sosie własnym to pomysł na obiad dla całej rodziny. Tak kruchy, że nie potrzeba noża

Czytaj także:

Te cukierki to słodki powrót do dzieciństwa. Były hitem szkolnych sklepików

Za komuny zajadały się wszystkie dzieci. Tylko cztery składniki, a ciągną się bardziej niż odcinki "Klanu"

Buraczki siostry Anastazji nie mają sobie równych. Sekretem jest jeden nietypowy dodatek

2024-04-16T13:25:18Z dg43tfdfdgfd