POPATRZ W GóRę. W LIPCU NA NOCNYM NIEBIE SZYKUJE SIę KILKA NIEZWYKłYCH POKAZóW

Lipiec będzie prawdziwą gratką dla miłośników astronomii. Już od pierwszych dni miesiąca będziemy mogli podziwiać zapierające dech w piersiach zjawiska na nocnym niebie.

Lipiec to czas, kiedy miłośnicy astronomii, ale też wszyscy, którzy lubią patrzeć w górę, mogą zacierać ręce z radości. Nocne niebo rozświetlą w tym miesiącu fascynujące zjawiska. Oto najciekawsze z nich:

Trójkąt Letni – przewodnik po gwiazdozbiorach

Dla wielu osób największą atrakcją nocnego nieba jest Trójkąt Letni, który tworzą trzy jasne gwiazdy z trzech różnych konstelacji: Altair z Orła, Deneb z Łabędzia i Wega z Lutni. Trójkąt Letni z łatwością dostrzeżemy, patrząc w lipcowe niebo, na wysokości około 40 stopni nad horyzontem.

Trójkąt Letni to asteryzm, czyli grupa gwiazd, które nie tworzą oficjalnego gwiazdozbioru, ale tworzą na niebie wzór. To doskonały punkt orientacyjny do obserwacji innych gwiazdozbiorów. Trójkąt Letni półkuli północnej można obserwować od lata aż do późnej jesieni.

Południowe delta Akwarydy

Południowe delta Akwarydy to rój meteorów, który pojawia się na niebie 18 lipca i gościć będzie na nim do 21 sierpnia. W dniach 29-30 lipca rój osiąga szczyt z 20 meteorami na godzinę. Jeśli chcecie zobaczyć te „spadające gwiazdy”, pamiętajcie, że pojawią się one w południowej części nieba, w okolicach konstelacji Wodnika.

Perseidy – kosmiczny pokaz sztucznych ogni

Perseidy to klasyka letniego nieba. Ten rój meteorów pokaże się nad naszymi głowami w dniach 14 lipca – 1 września. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 11, 12 i 13 sierpnia. W tych dniach spodziewanych jest ponad 100 meteorów na godzinę. W innych dniach Perseidy będą jednak również widoczne.

Aby obserwować Perseidy, najlepiej patrzeć w kierunku północno-wschodnim. Radiant roju, czyli punkt z którego wylatują meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Perseusza, który właśnie wschodzi na niebie w tej części nieba.

Ziemia w aphelium

Ziemia osiągnie aphelium, czyli swój najdalszy punkt od Słońca, 5 lipca. Podczas aphelium Ziemia będzie oddalona od Słońca o około 152 099 967 km. Nasza planeta osiąga peryhelium, czyli najmniejszą odległość do słońca, w styczniu, kiedy jest o około 4 mln km bliżej od naszej gwiazdy. Nie ma to żadnego realnego wpływu na klimat Ziemi, ponieważ nasze pory roku są dyktowane przez nachylenie osi Ziemi.

Planety i Księżyc

Piękne spotkanie na nocnym niebie podziwiać będziemy mogli pod koniec miesiąca. 29, 30 i 31 lipca bardzo blisko na niebie będą Księżyc, Mars i Jowisz. Znajdziemy je patrząc na wschód, raczej nisko nad horyzontem.

Z kolei 25 lipca zobaczymy bliskie spotkanie Księżyca i Saturna. Szukajmy ich na południowo-wschodniej części nieba.

Lipiec to wyjątkowy miesiąc dla obserwatorów nocnego nieba, a letnie noce sprzyjają długim obserwacjom. Nie przegap tej okazji, aby zanurzyć się w pięknie wszechświata.

Dodatkowe wskazówki

Aby ułatwić sobie obserwacje, warto skorzystać z map nieba lub aplikacji astronomicznych. Ja polecam serdecznie Stellarium. Ta aplikacja bardzo ułatwia odgadnięcie tego, co dzieje się nad naszymi głowami.

Warto zadbać o odpowiedni ubiór i zabrać ze sobą koc lub matę, aby wygodnie obserwować niebo. Pamiętajmy, że im dalej od sztucznego światła, tym lepsze warunki do obserwacji.

Lipcowe noce obiecują niezapomniane wrażenia. Wystarczy tylko spojrzeć w górę, aby stać się świadkiem kosmicznych spektakli, które na zawsze pozostaną w pamięci.

Więcej o tajemnicach kosmosu przeczytasz na Spider’s Web:

Stephenson 2 DFK 1 to największa gwiazda w kosmosie. Ten kolos powala swoimi wymiarami Znaleźliśmy w kosmosie potwora. Oficjalnie jednego z największych w historii badań Takie warunki panują na Marsie. Wszystko, co musisz wiedzieć o pogodzie na Czerwonej Planecie Oto największa symulacja wszechświata w dziejach. Naukowcy dostrzegli coś dziwnego

2024-07-02T18:00:15Z dg43tfdfdgfd