ZMIANY W SZKOłACH. PO śWIęTACH NASTąPI PRZEłOM, A OD WRZEśNIA POżEGNAMY JEDEN Z PRZEDMIOTóW

Zmiany w szkołach to temat, który pojawia się dość często ostatnimi czasy. Aktualnie trwa świąteczna przerwa od nauki, jednak za kilka dni uczniowie wrócą do swoich placówek. Co się zmieni w tym czasie? Jedną z ważniejszych modyfikacji, która wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2024 roku, jest brak prac domowych. Jednak to nie koniec.

Zmiany w szkołach obejmują wiele aspektów. To nie tylko kosmetyczne, czy wizualne poprawki, ale również taki, które mają i będą mieć wpływ na wiele rzeczy w przyszłości. Jedną z nich jest na pewno brak możliwości zadawania przez nauczycieli prac domowych, jednak i tu nastąpiły pewne modyfikacje. Przedstawiamy te najważniejsze.

Zobacz wideo Ile powinien zarabiać nauczyciel w Polsce? Poseł Marcin Józefaciuk podaje konkretną kwotę

Zmiany w szkołach – od kwietnia nie będzie już prac domowych

Przepisy dotyczące prac domowych wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2024 roku, a to oznacza, że uczniowie, którzy wrócą po świętach do swoich szkół, zastaną, nową rzeczywistość. MEN od dłuższego czasu tłumaczyło, że potrzebne jest uregulowanie kwestii zadawania prac domowych w związku z dodatkowym obciążaniem uczniów szkół podstawowych, którzy wracając do domu, siadali do lekcji, nie mając czasu na odpoczynek i zabawę.

Zatem w klasach I–III szkoły podstawowej nauczyciele nie będą mogli zadawać uczniom pisemnych i praktyczno-technicznych prac domowych do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Wyjątkiem będą tu ćwiczenia usprawniające motorykę małą, które będą obowiązkowe dla ucznia, a nauczyciel będzie mógł ustalić z nich ocenę. Natomiast uczniowie klas IV–VIII szkoły podstawowej nie będą mieli obowiązku wykonania pisemnych i praktyczno-technicznych prac domowych zadawanych przez nauczyciela do wykonania w czasie wolnym – będą tylko dla chętnych i nie będzie można za nie wystawić oceny.

Zmiany, które wchodzą od września. HiT idzie do kosza?

To nie koniec zmian, bo w szkole rezygnuje się jeszcze także z wliczania do średniej ocen rocznych lub końcowych ocen klasyfikacyjnych z religii i etyki. Te przecież są tylko dla chętnych, więc nie będzie można wstawić dodatkowej oceny za nie.

Kolejną zmianą, która wejdzie w życie wraz z początkiem nowego roku, będzie likiwdacja przedmiotu historia i teraźniejszość. To właśnie on zastąpił uczniom szkół średnich wiedzę o społeczeństwie. Barbara Nowacka potwierdza, że od 1 września 2024 w szkołach nie będzie HiT-u. Resort edukacji jednak w zamian za niego zapowiada nowy przedmiot. "Uważam, że polska młodzież powinna poznawać historię, tę najnowszą, na którą często w curriculum nie ma po prostu czasu, a po drugie powinna też dowiedzieć się, po co jest konstytucja, jak działają wybory samorządowe, jaka jest siła obywatelek i obywateli (...). Więc przedmiot, który będzie nawiązujący do WOS-u, ale też korzystający z pewnych dobrych rozwiązań, które były zaproponowane jako idea przyświecająca niesławnemu HiT-owi, myślę, że weźmiemy pod uwagę" – zaznaczyła minister Nowacka na konferencji.

2024-03-29T08:32:27Z dg43tfdfdgfd