TAK SIę BUDZą MUZY – TRZY METODY KREATYWNEGO PISANIA, KTóRE POZWOLą ZACZąć PRZYGODę Z PISARSTWEM LUB ROZWINąć WARSZTAT

Nie wiesz, co robić w wakacje? Pisz. To idealny czas na rozwijanie pasji i talentów. Dla tych, którzy pragną rozpocząć karierę pisarską lub rozwinąć swoje umiejętności literackie, lub przestać ślęczeć nad pustą kartką, przedstawiamy trzy metody na pobudzenie kreatywności. Te pisarskie wyzwania nie tylko obudzą talent i rozwiną warsztat, ale mogą się okazać ciekawą przygodą i zaskakującą podróżą w głąb własnego umysłu. Koniecznie wypróbuj niezawodne metody kreatywnego pisania i pobudzania wyobraźni pisarskiej.

Po pierwsze: pisz dziennik

Prowadzenie dziennika, czyli regularne zapiski dotyczące bieżących wydarzeń, to jedna z najważniejszych aktywności, rozwijających pisarskie umiejętności. A najlepsze jest to, że pisząc własny dziennik, można bezkarnie zapomnieć o wszystkich regułach notatki z dziennika, o których uczy się w szkole i rzucić się w żywioł niczym nieskrępowanej myśli własnej. Jeśli jednak nie wiesz, jak zacząć oto kilka wskazówek, które Ci pomogą:

  • Wybierz nośnik, który Cię cieszy – nie ma znaczenia, czy to będzie skromny zeszyt, oprawny w płótno notes, elektroniczny notatnik w telefonie czy blog, ważne, żeby Ci się chciało mieć to zawsze pod ręką;
  • Pisz kiedy chcesz i gdzie chcesz – w windzie, w wannie, przy biurku, na kolanie, rano, w nocy, czy podczas wizyty u dentysty – gdziekolwiek jesteś i cokolwiek robisz, zawsze jest to dobry moment na pisanie.
  • Jeśli nie potrafisz zacząć – skup się na chwili, w której jesteś i opisz ją, np. właśnie jadę tramwajem do Tomka. Jakaś dziewczyna wsiadła z dziwacznie wyglądającym...
  • Jeśli nie chcesz, nie trzymaj się faktów – puszczaj wodze fantazji, kiedy chcesz i na jak długo chcesz. Masz prawo swobodnie mieszać rzeczywistość z fantazją i nikomu nic do tego.
  • Pisz szczerze – bez względu na to, czy zdecydujesz się upubliczniać swoje notatki czy nie, miej zawsze taką przestrzeń do napisania rzeczy, które pozostaną ściśle tajne, tylko dla Ciebie.
  • Postaw sobie wyzwanie literackie – pisz dziennik w imieniu fikcyjnej postaci. Wszystko jedno, czy będzie to ulubiony bohater serialu, czy wgląd w wewnętrzne przeżycia własnego buta z lewej nogi.

Czytaj także: Do tych gier wystarczy kartka papieru i długopis. Znacie te klasyki? Proste zabawy rodzinne dla osób w każdym wieku

Po drugie: odkryj coś zaskakującego za pomocą stu pytań

Popularnym ćwiczeniem „na rozpisanie” jest spisanie stu pytań z własnej głowy. Korzystają z tego narzędzia profesjonalni pisarze, pozwala ono bowiem, odkryć czasem zupełnie zaskakujące myśli. Zasada jest prosta. Trzeba stworzyć listę stu pytań: do siebie, do świata, do losu. Takich, które nas nurtują, na które nie ma odpowiedzi, na które odpowie przyszłość albo my sami w odpowiednim czasie. Nie ma pytań złych, grunt, żeby były dla nas samych ciekawe. Jak się za to zabrać? Oto wskazówki:

  • Wygospodaruj spokojny czas. Zadanie może chwilę potrwać i ważne jest, aby go nie przerywać na inne czynności. Rozproszenie może spowodować, że na zawsze utracimy genialną myśl, która właśnie się miała narodzić!
  • Pierwsze pytania przyjdą Ci stosunkowo łatwo i będą należały do pytań raczej oczywistych – dokąd zmierzamy, czy Bóg istnieje, skąd wziął się świat itd. to pytania bez wątpienia ważne, ale towarzyszą nam stale. W zadaniu chodzi jednak o to, aby odkryć nowe pytania. Niemniej, te stare i dobrze znane, trzeba najpierw zapisać.
  • Nie rezygnuj w chwili kryzysu. Może Ci się wydawać, że już nic nowego nie wymyślisz, ale to nie prawda. Jeśli tylko wystarczy Ci determinacji, odkryjesz szybko, że pytania działają jak domino, jedne wywołują drugie i czasem prowadzą w nieoczekiwane miejsca.
  • Pamiętaj, że sto pytań to tylko minimum. Możesz swobodnie rozszerzać swoją listę i czerpać z niej inspirację do rozmyślań albo pokusić się o odpowiedź na któreś z nich, np. w formie opowiadania.

Po trzecie: weź udział w konkursie literackim

Przez cały rok trwają różnorodne konkursy pisarskie przeznaczone zarówno dla osób profesjonalnie piszących, jak i debiutantów. Jest to znakomita okazja do zdobycia doświadczenia, którego nie sposób przecenić. Oto najważniejsze zalety, płynące z udziału w nawet niewielkim konkursie literackim:

  • Cel. Pisanie sobie a muzom potrafi być demotywujące i czasem trudno o samodyscyplinę. Łatwo oderwać się od pisania na rzecz pozornie sensowniejszych lub pilniejszych zajęć. Start w konkursie to doskonała motywacja do tego, żeby wytrwać w swoim dziele do końca, zwłaszcza jeśli w Twojej szufladzie pełno jest zaczętych i porzuconych pomysłów.
  • Deadline. Konkretny termin zmusza do wypracowania sobie nawyku regularnego pisania. Pozwala też poznać tempo własnej pracy pisarskiej.
  • Inspiracja. Niektóre konkursy zamawiają prace na konkretny temat, który może pobudzić wyobraźnię i sięgnąć po tematy, które w innych okolicznościach nie przyszłyby do głowy.
  • Nagroda. Bycie zauważonym w konkursie pomaga w rozwoju pisarskiej kariery, pozwala też na zbudowanie interesującej sieci kontaktów i zdobycie czytelników. A przede wszystkim cieszy. Bardzo cieszy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.

Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

2024-07-05T17:14:56Z dg43tfdfdgfd