MOżNA SKORZYSTAć, A NIE KAżDY SENIOR TO WIE. PO 60. ROKU żYCIA NIE TYLKO LEKI Są DARMOWE

Seniorom po 60. roku życia przysługuje sporo zniżek, dzięki którym zaoszczędzą między innymi na podróżach, czy wydarzeniach kulturalnych. Jakie ulgi można wykorzystać w 2024 roku? Sprawdzamy.

Emeryci często zaciskają pasa i muszą liczyć się z każdym groszem. Nie każdy jednak wie, że osobom po 60. roku życia przysługuje wiele dodatkowych ulg. Na jakie zniżki mogą liczyć seniorzy w 2024 roku? Wbrew pozorom jest ich całkiem sporo.

Zobacz wideo Czy emerytom starcza dziś na życie w Polsce? [SONDA]

Co dla seniora w 2024 roku? Zniżki to spore odciążenie dla portfela

Seniorzy borykają się z coraz wyższymi opłatami za ogrzewanie, gaz, czy prąd, a to nie wszystko. Rosnące ceny produktów w sklepach skutecznie uszczuplają portfel emerytów. Na szczęście istnieje spory pakiet zniżek, z których mogą skorzystać, aby zaoszczędzić. 

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne). Fot. Jacek Babiel / Agencja Wyborcza.pl

Jedną z najważniejszych kwestii są darmowe leki po 65. roku życia. Lista leków jest wciąż aktualizowana, a na obecną chwilę zawiera 3800 pozycji. Na liście znajdują się między innymi leki stosowane w chorobach dróg oddechowych, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, czy szczepionki. Całą listę leków można znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP.

Jakie ulgi dla seniorów w 2024 roku? Darmowe leki to nie wszystko

W niektórych miastach komunikacja miejska dla emerytów jest darmowa, np. w Bydgoszczy i Wrocławiu seniorzy pojadą za darmo, gdy ukończą 65 lat, natomiast w Warszawie, czy Katowicach od 70 lat. Emeryci zapłacą także mniej za wyrobienie paszportu - zamiast 140 zł, jedynie 70 zł, a po 70. roku życia, zrobią to za darmo. Po ukończeniu 60 lat warto wyrobić także Ogólnopolską Kartę Seniora. Uprawnia ona między innymi do zniżek w teatrach, przychodniach, kinach, czy uzdrowiskach. Osoby posiadające legitymację emeryta lub osoby z rentą, lub nauczycielskim świadczeniem kompensacyjnym mogą skorzystać także z ulg na przejazdy kolejowe - 37% na przejazdy drugą klasą dwa razy w roku. Obowiązuje także wewnętrzna zniżka na resztę przejazdów od 10% do 50% w zależności od przewoźnika.  Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszym sondażu, który znajduje się poniżej.

2024-04-16T16:11:33Z dg43tfdfdgfd