CO KWITNIE W LIPCU? ZOBACZ NAJPIęKNIEJSZE KWIATY, KTóRE ROZKWITAJą W TYM MIESIąCU. MUSISZ JE MIEć W OGRODZIE

Lipiec to prawdziwy festiwal kwiatów. Wybrałam piękne i niezbyt wymagające gatunki, które ozdobią ogród latem. Zobacz, co kwitnie w lipcu i jakie rośliny warto mieć, żeby od początku wakacji cieszyć się wspaniałymi kwiatami. Polecam kwiaty wieloletnie i jednoroczne.

Jakie kwiaty kwitną w lipcu?

W lipcu kwitnie mnóstwo kwiatów. Można powiedzieć, że ten miesiąc należy do bylin, czyli kwiatów wieloletnich. Ale jest też kilka jednorocznych, które warto mieć. Ich kwitnące sadzonki można kupić już wcześniej, ale jeśli siałeś je z nasion, to zakwitną właśnie w lipcu. W tym miesiącu kwitnie nieco mniej krzewów, choć jest kilka spektakularnych wyjątków. Są to przede wszystkim róże, ale zaczynają kwitnąć też budleje, ketmie oraz różne gatunki hortensji. Tutaj jednak przedstawiam najpiękniejsze byliny i kwiat jednoroczne, które kwitną w lipcu. Oto ogrodowe „must have” na ten miesiąc.

Zobacz, jakie kwiaty kwitną w lipcu

Kolorowe cynie zakwitną w lipcu

W lipcu zakwitają kolorowe cynie, siane z nasion. To bardzo trwałe kwiaty (świetnie nadają się też na kwiat cięty). Lubią słońce i żyzną ziemię, trzeba pamiętać o ich podlewaniu. Kwitną aż do jesieni. Cynie są jednoroczne.

Dalie duże i małe – ozdoba letnich rabat

W lipcu zaczynają też kwitnąć dalie, znane równeiż jako georginie. Te kwiaty mają tysiące (tak!) odmian, które różnią się wielkością całych roślin, a także formą, kolorem i średnicą kwiatów. Kwiaty tworzą przez całe lato, aż do jesieni. Dalie lubią słoneczne i zaciszne miejsca. Muszą mieć żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię. Kiedy nie pada, trzeba je podlewać. Dalie są wieloletnie, ale pamiętaj, że jesienią bulwy dalii trzeba wykopać i znów posadzić wiosną (nie są odporne na mróz). Dowiedz się więcej: jak zadbać o dalie, żeby pięknie kwitły.

Lipcowe floksy, czyli płomyki

Lipcowy ogród pięknie ozdobią floksy wiechowate (płomyki wiechowate). Mają one różne kolory kwiatów, bywają też dwubarwne. Wyróżnia je także bardzo przyjemny zapach. Floksy wiechowate są wieloletnie (choć co parę lat warto je odmładzać). Muszą mieć słońce oraz żyzną i wilgotną ziemię.

Goździki brodate i nie tylko

Goździki brodate (kamienne) i inne ogrodowe gatunki tych roślin często zakwitają nieco wcześniej, ale lipiec to czas ich intensywnego rozkwitu. Mają różne kolory, przyjemny zapach i są wytrzymałe. Świetnie nadają się też do bukietów. Goździki lubią słońce oraz przepuszczalną ziemię. Znoszą przejściową suszę. Ich trwałość zależy od gatunku. Najczęściej są to byliny, ale dość krótkowieczne (3-4 lata). Sprawdź też: jak uprawiać goździki brodate w donicach na balkonie.

Jeżówki to letnie kwiaty pełne zalet

Jeżówki to kwiaty, które w ostatnich latach podbiły polskie ogrody. Mają różne kolory, przybywa też ich odmian, np. o pełnych lub półpełnych kwiatach. Jeżówki to kwiaty słońca, znoszą suszę (choć lepiej kwitną w lekko wilgotnej ziemi) i długo kwitną. Są wieloletnie (co kilka lat warto je rozsadzać). Dowiedz się więcej: jak pielęgnować jeżówki, żeby pięknie kwitły przez lata.

Juki karolińskie – piękne kwiaty o małych wymaganiach

Juki ogrodowe czasem zakwitają już w czerwcu, ale szczyt ich kwitnienia najczęściej przypada na lipiec. Kwiaty to duże, białe dzwonki, które wyrastają w górnej części wysokiej (ok. 150 cm i więcej) łodygi. Mają też sztywne liście, które tworzą ładne kępy i są zielone przez cały rok. Juki ogrodowe wyglądają egzotycznie i efektownie, ale są odporne na mróz, nie trzeba ich podlewać, a do szczęścia potrzebują głównie słońca i przepuszczalnej ziemi. Ciekawostką jest to, że kwiaty juki są jadalne: zobacz, co z nich zrobić.

Kosmosy, czyli onętki

Kosmosy to jedne z najwspanialszych letnich kwiatów. Nie mają rozbuchanej urody dalii, ale wyglądają bardzo wdzięcznie. Mają też minimalne wymagania, a wręcz lubią niezbyt żyzne, piaszczyste i kamieniste gleby. Wystarczy je posiać, żeby cieszyć się ich kolorowymi kwiatami. Są jednoroczne, ale często wysiewają się same.

Lilie czarują zapachem i kolorami

Lilie mają mnóstwo gatunków, ciągle też przybywa nowych odmian, które są jeszcze okazalsze i mają więcej kwiatów (lilie drzewiaste). To typowe kwiaty lipca. Lilie to kwiatowe arystokratki, które lubią dobrze warunki: zasobną, próchniczą, lekko wilgotną ziemię oraz słoneczne, zaciszne miejsca. To kwiaty cebulowe, wieloletnie.

Liliowce do wyboru do koloru

W lipcu kwitnie też mnóstwo liliowców (niektóre zakwitają wcześniej lub później), ale lipiec to szczyt sezonu na nie. Mają kwiaty podobne do lilii, ale są mniej wymagające. Liliowce lubią słońce, ale znoszą lekki cień, nie kapryszą co do gleby, znoszą przejściowy niedostatek wody (choć najpiękniej rosną na lekko wilgotnych i żyznych ziemiach). Mają mnóstwo kolorów i tysiące odmian. Zobacz, jak odróżnić lilię i liliowca.

Malwy to tradycyjne, letnie kwiaty

W ogrodach pięknie prezentują się wyniosłe malwy. To wysokie rośliny o dużych kwiatach. Mają różne kolory i odcienie, a także różne formy kwiatów (np. pełne). Malwy potrzebują słońca i zacisznego miejsca oraz dobrej, przepuszczalnej ziemi.

Mieczyki, czyli gladiole

To kolejne wspaniałe kwiaty, które rozkwitają w lipcu. Są okazałe i kolorowe. Równie piękne i trwałe są w ogrodzie, co w wazonie, jako kwiaty cięte. Mieczyki, znane też jako gladiole, muszą mieć słońce i żyzną, przepuszczalną oraz lekko wilgotną ziemię. Są wieloletnie, ale jesienią trzeba je wykopać i posadzić wiosną, bo nie są odporne na mróz. Dowiedz się więcej: jak zadbać o mieczyki, żeby pięknie kwitły.

Nasturcje do ozdoby i jedzenia

Nasturcje to jedne z najmniej wymagających roślin, które kwitną w lipcu. Uprawia się je z nasion, posianych wiosną prosto do gruntu. Mają kwiaty w ognistych kolorach i długie łodygi, które mogą się piąć lub płożyć. Wszystkie części nasturcji są jadalne i bardzo smaczne – mają ciekawy, pikantny smak. Nasturcje są jednoroczne, lubią słońce i to praktycznie jedyne ich wymaganie.

Nagietki będą kwitły od lata do zimy

Nagietki często zakwitają już w czerwcu, ale w lipcu kwitną w najlepsze. Mogą kwitnąć aż do zimy. To urocze kwiaty, które mają właściwości lecznicze, są też jadalne. Mają niewielkie wymagania – potrzebują słońca i przepuszczalnej ziemi. Nagietki są jednoroczne, ale dobrze rosną z nasion, czasem też same się rozsiewają. Sprawdź, jak uprawiać i wykorzystać nagietki.

Pysznogłówki o pachnących liściach

Pysznogłówki (monardy) to mniej znane kwiaty, ale warto zwrócić na nie uwagę. Są wieloletnie, niezbyt wymagające, a wyglądają pięknie i oryginalnie. Ich miododajne kwiaty kochają pszczoły. Ciekawe jest to, że najbardziej pachną ich liście, które doskonale nadają się do aromatyzowania herbaty (smakuje jak earl grey lepszy niż ze sklepu). Pysznogłówki lubią słońce i wilgotną ziemię.

Rozwary jak dzwonki kwitną w lipcu

Do pięknych lipcowych kwiatów należą też rozwary. Mają duże kwiaty, które przypominają dzwonki. Kwitną na niebiesko, biało, różowo. Rozwary są wieloletnie i wytrzymałe. Potrzebują słońca i żyznej ziemi. Gdy nie pada, warto je podlewać, ale nie lubią mokrej ziemi.

Rudbekie: letnie kwiaty jak słoneczka

Rudbekie to jedne z bardziej tradycyjnych letnich kwiatów. Trzeba wiedzieć, że mają kilka gatunków o różnej trwałości. Jeśli chcesz mieć wieloletnie, postaw na rudbekię błyskotliwą. Bardzo efektowne, ale najczęściej jednoroczne są z kolei rudbekie dwubarwne. Te kwiaty kochają słońce i znoszą przejściową suszę (ale mocno przesuszone gorzej kwitną). Najczęściej zakwitają w lipcu, ale kwitną przez całe lato.

Zobacz galerię

2024-07-05T12:00:25Z dg43tfdfdgfd