ZAWSZE SADZę KAPUSTę W OGRODZIE W TYM TERMINIE. GłóWKI WYRASTAJą WIęKSZE NIż PIłKI. WAżą DOBRE 5 KG

Kapusta to jedno z najpopularniejszych warzyw, bo można ją wykorzystać w kuchni na wiele różnych sposobów. Jej uprawa nie jest zbyt skomplikowana, ale żeby zbiory były obfite, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Podpowiadamy, kiedy sadzić kapustę do gruntu.

Kapusta to prawdziwa bomba witaminowa. Zawiera kwas foliowy, żelazo, wapń, potas oraz witaminy z grupy A, B, C, E i K. Ze względu na długość okresu wegetacji można wyróżnić kilka odmian: wczesne, średnio wczesne, średnio późne oraz późne. Warzywo nie ma specjalnych wymagań, dlatego tak chętnie gości w naszych ogródkach. Jeśli odpowiednio o nie zadbasz, odwdzięczy się dorodnymi główkami.

Zobacz wideo Sposoby na przechowywanie żywności. Spraw, by jedzenie nie lądowało w koszu!

Kiedy sadzić kapustę do gruntu? Wszystko zależy od odmiany

Kapusta głowiasta biała jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku tworzy głowę z dużymi, zwiniętymi, zielonymi liśćmi. W drugim wydaje pędy nasienne i owocuje. Warzywo ma bardzo rozwinięty system korzeniowy, który sięga na głębokość 1,5 m. Uprawia się je z rozsady, którą wcześniej przygotowuje się w dobrze oświetlonym pomieszczeniu.

W ogrodach najczęściej można spotkać wczesne odmiany kapusty, bo najlepiej sprawdzają się do przygotowania surówek i zup. Sadzi się je do gruntu w pierwszej połowie kwietnia w rozstawie 40x40 cm albo 50x40 cm. Odmiany średnio wczesne sadzi się w maju w rozstawie 50x40 cm, a średnio późne i późne od połowy maja do połowy czerwca w rozstawie 60x60 cm.

Kiedy sadzić kapustę do gruntu? pexels.com/Quang Nguyen Vinh

Naturalne nawożenie kapusty. Zrób domową odżywkę z tych roślin

Nasiona wczesnych odmian kapusty wysiewamy w styczniu i lutym, średnio wczesnych w marcu, a późnych w kwietniu. Produkcja zajmuje jakieś 2 miesiące. Plony zbiera się od czerwca aż do końca października. Zetnij główki dopiero wtedy, gdy będą twarde i odpowiednio wykształcone. Gleba, w której sadzisz warzywo, powinna być bogata w bor, azot oraz molibden. Przez niedobór tych składników liście mogą stać się żółte, kruche i sztywne. Oprócz tego warto wspomóc roślinę regularnym nawożeniem. Bardzo dobrze sprawdzi się gnojówka z pokrzywy, skrzypu albo czarnego bzu. Zawiera potas, fosfor, żelazo i azot, których kapusta bardzo potrzebuje. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

2024-05-07T13:45:06Z dg43tfdfdgfd