JAKA KIEłBASA DO śWIęCONKI? WYBIERAJ TYLKO Z TEGO MIęSA. JEST TEż DOSKONAłA DO żURKU

Przygotowujesz koszyczek wielkanocny? Są produkty, bez których nie powinniśmy wybierać się na święcenie święconki w Wielką Sobotę. Upewnij się, że o niczym nie zapomnisz na Wielkanoc 2024.

Tradycja święcenia pokarmów w Wielką Sobotę kultywowana jest od wieków. Lista produktów, które umieszczamy w koszyczku nie jest przypadkowa. Każdy z nich ma bowiem znaczenie symboliczne.

Zobacz wideo Wielkanoc bez niej nie istnieje. Oto najszybszy przepis na najlepszą ćwikłę z chrzanem

Święconka wielkanocna. Co wkładamy do koszyczka? Lista produktów, które poświęcimy w Wielką Sobotę

Zgodnie z tradycją w koszyku wielkanocnym powinno według Hanny Szymanderskiej, znawczyni polskich zwyczajów kulinarnych powinno znaleźć się siedem produktów, bowiem siódemka to liczba magiczna. Zawartość święconki może się nieco różnić, w zależności od regionu. W święconce nie powinno jednak zabraknąć:

  1. Jajko. To symbol nowego początku i odradzającego się życia oraz płodności.
  2. Wędlina lub kiełbasa symbolizują dostatek materialny, płodność i mają zapewniać zdrowie.
  3. Chrzan symbolizuje ludzką siłę oraz krzepę. Wkładany w kawałku lub starty.
  4. Chleb jako symbol Ciała Chrystusa. Pokarm ten gwarantuje dobrobyt i pomyślność.
  5. Sól według symboliki chroni przed zepsuciem i ma zapewnić oczyszczenie.
  6. Ciasto jest to symbol zaradności, umiejętności i przyjemności, na którą można sobie pozwolić po poście i związanych z nim wyrzeczeniach.
  7. Ser w koszyczku wielkanocnym jest mniej popularnym pokarmem. Ma on oznaczać przymierze oraz przyjaźń między człowiekiem a zwierzętami i siłami przyrody.

Jaka kiełbasa do święconki i chlebek do koszyczka? Upewnij się, co się wkłada do koszyczka wielkanocnego

Mięso w święconce nawiązuje do ofiary Baranka Paschalnego. Kiedyś święcono w całości prosięta lub barany, obecnie dodatek kiełbasy w święconce to współczesny, miniaturowy odpowiednik dawnych tradycji. Wyroby mięsne są symbolem dostatku, płodności i zdrowia. Do koszyczka najlepiej wybrać białą kiełbasą z mięsa wieprzowego z prostymi przyprawami: majeranek, czarny pieprz i sól, która sprawdzi się również do żurku i barszczu białego. W kwestii pieczywa, do święconki można włożyć zarówno chleb na zakwasie, jak i ten upieczony na drożdżach. Ważne, aby był niewielki i w symbolicznej ilości, gdyż sam koszyczek wiele nie pomieści.

2024-03-29T11:13:23Z dg43tfdfdgfd