JAK ROZPOZNAć ZBOżA? CZęść MA KłOSY, CZęść WIECHY. OTO RóżNICE MIęDZY PSZENICą, żYTEM A OWSEM

W Polsce nie brakuje upraw zbóż, stanowią o bezpieczeństwie żywnościowym kraju. Ziarna wykorzystuje się w przemyśle spożywczym, alkoholowym, przemysłowym i rolniczym. Mąka? Chleb? Pasza dla zwierząt? Nie byłoby tego bez pszenicy czy owsa. Jak rozpoznać poszczególne gatunki?

Spis treści

  • Uprawy zbóż są w Polsce kluczowe
  • Jak rozróżnić zboża?
  • Zboża w diecie

Zboża można podzielić na jare i ozime. W wielu regionach trwa właśnie zbiór jęczmienia i rzepaku, w ciągu najbliższych tygodni rozpoczną się żniwa pszenicy, żyta i owsa.

Czytaj więcej: Małe żniwa w pełni, rolnicy koszą jęczmień. Jakie będą tegoroczne zbiory? Rekordów raczej nie będzie

Uprawy zbóż są w Polsce kluczowe

Rolnicy, dzięki optymalnym warunkom klimatycznym, mogą uprawiać różne gatunki zbóż. Najczęściej wybiera się pszenicę, żyto, owies, pszenżyto, jęczmień, nie brakuje gospodarstw nastawionych na kukurydzę. Każde z nich wymaga wiedzy i dbałości o terminy, zabiegi i ochronę przed szkodnikami.

Zboża mają różne wymagania glebowe i różną tolerancję na jakość stanowiska. Intensywność uprawy powinna odpowiadać produktywności gleb w danym gospodarstwie, wskazuje w jednym z biuletynów Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Pogoda dyktuje warunki zbiorów. W zależności od województwa może przyspieszyć lub opóźnić żniwa.

Rok temu produkcja zbóż w Polsce przekroczyła 35 mln ton. Największe wzrosty odnotowały kukurydza na ziarno i żyto.

Cena za jęczmień, żyto, owies na początku tegorocznych zbiorów. Tyle płacą skupy

Rozpoczęły się żniwa 2024, jednak nawet dobre zbiory nie cieszą, gdy cena rozczarowuje. Jak zatem kształtują się stawki za tonę jęczmienia, owsa, żyta i innych zbóż na początku sezonu? Jakie są…

Agata Wodzień-Nowak

Jak rozróżnić zboża?

Wprawne oko rolnika dostrzega różnice między każdym ze zbóż, czy jednak zwykły mieszczuch poradzi sobie z rozpoznaniem pszenicy albo owsa? Punktem wyjścia w fazie kwitnienia zbóż są ich kwiatostany. Niektóre gatunki mają kłos, niektóre wiechę. W przypadku kukurydzy pojawia się kolba.

Kłosy wyrastają na źdźble i występują m.in. w uprawie pszenicy, jęczmienia i żyta. Z kolei owies ma już postać wiechy, charakteryzuje się rozwidleniami.

Oto charakterystyka poszczególnych gatunków:

  • Pszenica. Może mieć odmianę jarą lub ozimą, uprawia się ją na jakościowych glebach. Ma czworoboczny kłos, o złotej barwie, przeważnie bez ości. Warto mieć jednak na uwadze, że hoduje się także odmiany ościste, np. Ostrogę. To jedno z najbardziej popularnych i przetwarzanych zbóż. Zbiory najczęściej prowadzi się w sierpniu. Z ziaren powstają mąka, makarony i kasze.
  • Żyto. Wysiewa się odmianę ozimą, która jest gotowa do zbioru pod koniec lipca, w zależności od warunków pogodowych nawet i w połowie miesiąca. Dobrze znosi chłodne dni, uprawy są wysokie, zboże ma charakterystyczny odcień zieleni, a kłos posiada ości. Mąka żytnia jest bazą wypieku pieczywa, z ziaren otrzymuje się też płatki i kasze.
  • Pszenżyto. Jak sama nazwa wskazuje, to mieszanka pszenicy i żyta. Kłosy mają dość krótkie ości. Trzeba pamiętać o terminach wysiewu, aby uzyskać obfity plon, zboże jest bowiem bardzo wrażliwe na pogodę. Główne przeznaczenie zbiorów to pasze.
  • Owies. Lubi wilgotne gleby, w Polsce wysiewa się odmiany jare, a zbiera głównie od początku sierpnia. Od innych zbóż odróżnia go wiecha, czyli ziarna zebrane w wyjątkowy kwiatostan pełen rozgałęzień, co można łatwo zaobserwować na wietrze. W sezonie żniw cieszy oko złotawo-żółtą barwą. Może być użyte w przemyśle paszowym lub konsumpcyjnym, np. płatki owsiane.
  • Jęczmień. Ma formę jarą lub ozimą, obecnie trwają małe żniwa tej drugiej odmiany. Jare dojrzeją w sierpniu. Kłos jęczmienny jest długi, rozłożysty, o bladym odcieniu, niektórzy porównują go do słomy. Ziarna najczęściej wykorzystuje się do produkcji kasz, płatków, także pasz zwierzęcych, z zasobów korzysta branża piwowarska.

Żniwa tylko w środę lub sobotę? Tak zaczynali nasi dziadkowie

Rozpoczęły się małe żniwa, rolnicy chcą szybko i sprawnie zebrać zboże. Na pierwszy ogień poszedł jęczmień. Niektórzy przy pracach sugerują się pogodą, część stawia na tradycję. Na wielu wsiach wciąż…

Katarzyna Zawada

Zboża w diecie

Zboża pełnoziarniste stanowią istotny element menu, co widać nawet w piramidzie żywieniowej. Dostarczają błonnika, witamin i wielu składników odżywczych.

Wybierając musli, pieczywa, kasze, makarony, ryż lub płatki dostarczamy źródła witamin (z grupy B), minerałów (magnez, cynk, miedź i żelazo), białka i węglowodany, a także błonnik. Ważna jest również optymalizacja wartości odżywczej diety u każdego człowieka. Oznacza to tyle, że żywimy się bezpiecznie dla zdrowia zgodnie z wiekiem, stanem fizjologicznym, poziomem aktywności fizycznej, płcią, masą ciała i stanem zdrowia, przekazuje na swojej stronie Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Z dobra zbóż nie skorzystają alergicy, niektórych uczula gluten. Nie każdy więc może sięgać po chleb, makaron lub owsiankę.

Zobacz więcej: Owsianka nie dla każdego. Kto nie powinien jeść płatków owsianych? Sprawdź, czy jesteś w grupie, której mogą zaszkodzić

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

2024-07-05T11:46:57Z dg43tfdfdgfd