ZASKAKUJąCA DECYZJA CZECHóW. O TAKIM ZASTOSOWANIU GRZYBóW MAłO KTO MYśLAł

Chociaż do tej pory domy z grzybów kojarzyły się raczej z wioską Smerfów, to niedługo całkiem niedaleko od granic Polski będziemy mogli zamieszkać w konstrukcjach stworzonych z grzybni.

W Czechach powstaje pierwszy na świecie dom zbudowany z grzybni, innowacyjnego materiału, który zdaniem ekspertów może zrewolucjonizować budownictwo. Wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły, że mikokompozyt, z którego jest wykonany, nadaje się do izolacji ścian zewnętrznych i produkcji mebli, podaje we wtorek Interia.

Czesi będą budować domy z grzybów

Projekt, nazwany SAMOROST, jest wynikiem współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem MYMO i Buřinką. Jakub Seifert, prezes Stowarzyszenia MYMO, jest przekonany o potencjale mikokompozytu. Twierdzi, że materiał ten może być stosowany do izolacji ścian zewnętrznych, dachów i podłóg, a także jako nienośna konstrukcja domu. Dodatkowo grzybnia doskonale likwiduje mostki termiczne i jest doskonałym izolatorem akustycznym.

Czesi uważają, że grzybnia, czyli plecha stanowiąca ciało grzybów, może zastąpić styropian. Libor Vošický, prezes zarządu Buřinki, inicjator i darczyńca projektu SAMOROST, jest przekonany, że wybrali właściwą drogę, mimo że na początku pomysł wydawał się science fiction.

Dom z grzybni został zaprojektowany na wzór dwóch grzybów parasolowych, z główną izolacją grzybni uzupełnioną drewnianą konstrukcją nośną. Projektant, Tomasz Kloza, zdecydował się na zieloną elewację, aby połączyć dwie części mieszkalne.

Wnętrze domu ma być praktyczne i przytulne, z elementami nawiązującymi do natury. Karolína Petřeková, autorka wnętrza, zaprojektowała przestrzeń tak, aby była jak najbardziej funkcjonalna, ale jednocześnie wywoływała poczucie natury połączonej z luksusem. W kuchni znajdzie się lodówka oraz kuchenka gazowa połączone ze zlewem, który zasilany będzie wodą z beczki umieszczonej w szafce pod blatem kuchennym.

Dom z grzybni pozwala na nieskończoną różnorodność wielkości "grzybków", a także ich wewnętrznego układu pomieszczeń oraz zastosowania. W tym projekcie zdecydowano się połączyć kuchnię z miejscem wypoczynkowym w jednym grzybku i sypialnią w drugim. W sypialni znajdzie się wiele gadżetów: od schowków po obszary zaprojektowane specjalnie na telefony komórkowe, tablety, zegarki. Energia dla urządzeń, oświetlenia i sprzętu do ładowania będzie dostarczana przez akumulator. Ciepło w chłodniejszych okresach zapewnią elektryczne grzejniki.

Pierwszy czeski dom z grzybni ma być gotowy pod koniec tego roku. Jakub Seifert uważa, że budynek tego typu z pewnością znajdzie znacznie więcej zastosowań, np. jako przestrzeń mieszkalna do luksusowego biwakowania, tzw. glampingu, czyli biwakowania w podwyższonym standardzie.

ZOBACZ TAKŻE: Morawiecki o kulisach swojej matury. "Jak scenariusz filmu sensacyjnego"

Fauna, flora i funga

W 2021 r. Komisja ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów Polskiego Towarzystwa Mykologicznego zarekomendowała, aby ogół grzybów nazywać fungą. Wcześniej nazywano go florą grzybów, jednak pogłębianie badań na ich temat na całym świecie dowodzą coraz bardziej ich znacznej różnorodności od świata roślin. Stąd też do naukowego nazewnictwa obok flory określającej świat roślin i fauny, która stosowana jest do ogółu zwierząt, grzyby doczekały się własnej nazwy swojej populacji, co ma podkreślić ich różnorodność nie tylko od zwierząt, ale również od roślin.

Wykorzystanie grzybów do produkcji materiałów budowlanych pojawiło się już kilka lat wcześniej. W 2015 r. kalifornijski artysta Phil Ross rozważał użycie mykobioty do produkcji właśnie takich materiałów, ostatecznie jednak zdecydował się na założenie firmy Myco-Works, firmy produkującej odzież z grzybów, w szczególności obuwie, informuje kwietniowe wydanie "National Geographic".

Produkcja ubrań z grzybów nie jest jednak zjawiskiem współczesnym. W Rumunii mieszkają bowiem rzemieślnicy, którzy z pokolenia na pokolenie zajmują się wytwarzaniem różnorakich przedmiotów, które tworzone z zebranych w lasach hub.

ZOBACZ TAKŻE: Wyprzedają sprzęt wojskowy w rewelacyjnych cenach. Znamy szczegóły

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-05-07T18:13:43Z dg43tfdfdgfd